ABC skoków do wody
Strona główna » Skoki do wody Rzeszów » Baza wiedzy – skoki » ABC skoków do wody
W skokach do wody rozgrywa się następujące konkurencje:
- skoki indywidualne z trampoliny 1m
- skoki indywidualne z trampoliny 3m
- skoki indywidualne z wieży
- skoki synchroniczne z trampolin 3m
- skoki synchroniczne z wieży 10m
- skoki synchroniczne mieszane (K+M)
- skoki drużynowe (team event)
Rozróżnia się:
- 5 rodzajów skoków wykonywanych na trampolinach 1 i 3 metrowych: skok w przód, skok w tył, delfin, auerbach, śruba.
- 6 rodzajów skoków z wież 5-, 7- i 10-metrowych (jak z trampoliny oraz skok ze stania na rękach)
Wszystkie skoki są oznaczone za pomocą systemu numerycznego 3-ech lub 4-ech cyfr i jednej litery. Pierwsza cyfra określa grupę, do której należy skok:
- 1 – w przód
- 2 – w tył
- 3 – odwrotny
- 4 – odwrócony
- 5 – ze śrubami
- 6 – ze stania na rękach

Dla grupy skoków w przód, w tył, odwrotnych i odwróconych, jedynka (1), jako druga cyfra oznacza, że skok jest wykonywany „w locie”. Gdy nie jest zaznaczona pozycja „w locie”, drugą cyfrą jest zero (0). Trzecia cyfra określa liczbę wykonywanych półsalt: np. 1 = ½ salta, 9= 4 ½ salta, itp.
Kiedy jest więcej niż 4½ salta, wtedy używamy czterech cyfr gdzie trzecia i czwarta cyfra określa liczbę wykonanych półsalt. Np. 11 =5 ½ salta i skok jest zapisywany jako 1011.
Dla skoku z podporu (ze stania na rękach) druga cyfra oznacza grupę kierunku, do której należy skok: 1 – w przód; 2 – w tył; 3 – odwrotny.
Dla grupy skoków ze śrubami (skoki rozpoczynające się cyfrą 5), druga cyfra oznacza grupę kierunku. W grupie skoków ze śrubami i z podporu czwarta cyfra oznacza liczbę półśrub wykonywanych podczas skoku.
Litera na końcu numeru skoku oznacza pozycję w jakiej dany skok jest wykonywany:
- A – prosta
- B – łamana
- C – kuczna
- D – dowolna
Pozycja dowolna oznacza każdą kombinację innych pozycji i jest ograniczona w swoim użyciu w niektórych skokach ze śrubami.
Skoki do wody oceniają sędziowie, których jest pięciu lub siedmiu. Każdy z nich przyznaje zawodnikowi lub zawodniczce ocenę od 0 do 10. 0 punktów jest przyznawane wówczas, gdy skok do wody jest zupełnie nieudany, zaś 10 oznacza, że skok do wody wykonano właściwie, wręcz perfekcyjnie. W przypadku, gdy zawody są sędziowane przez pięciu sędziów, z wystawionych ocen odrzucane są dwie oceny: najgorszą i ocenę najlepszą, zaś pozostałe sumuje się. W sytuacji, jeśli zawody są sędziowane przez siedmiu sędziów, z ocen wystawionych zawodnikowi odrzuca się dwie najgorsze i dwie najlepsze oceny, a pozostałe trzy się sumuje. Suma punktów jest następnie mnożona przez współczynnik trudności. Proste skoki mają współczynnik od 1,2, zaś te najbardziej zaawansowane o najwyższym stopniu trudności – 3,8.
Na punktację całego skoku składają się różne części. Ocenia się zarówno odbicie, lot, ewolucje wykonywane przez zawodnika, a także czystość wejścia do wody.
- od 1899 odbywają się w skokach do wody mistrzostwa Europy,
- od 1904 skoki do wody są dyscypliną olimpijską,
- od 1973 rozgrywane są mistrzostwa świata.
Pierwszym polskim skoczkiem do wody był Jerzy Kowalewski, ur. 1944 r. Reprezentował Pałac Młodzieży w Warszawie i Legię Warszawa. Pierwszy polski uczestnik igrzysk olimpijskich w dyscyplinie skoków do wody. W 1960 r w Rzymie zajął 25. miejsce w skokach z trampoliny i 15. miejsce w skokach z wieży
